89.) 30.10.2017, 14:10 - Dopravní nehoda letecká

3. 11. 2017

30. října 1975 kolem 9:20 h dopoledne havarovalo za mlhy v zahrádkářské kolonii u Suchdola v katastrálním území Sedlec letadlo DC-9 jugoslávských aerolinií na lince Tivat–Praha po nárazu do pahorku. Zemřelo 71 cestujících a 4 členové posádky, 45 jich přežilo. Šlo o největší leteckou nehodu v Česku. Letadlem cestovali převážně čeští turisté vracející se z dovolené na Jadranu. Zničeno bylo kolem 15 chatek, z toho 5 shořelo. Událost je umělecky ztvárněna v posledním dílu televizního seriálu Sanitka, z něhož pochází i obrázek v titulku tohoto článku.

Je 30. října 2017 krátce po 14. hodině a na vysokomýtském letišti dochází ke střetu dvou malých letadel. Je hlášeno asi osm zraněných. Na místo nehody ihned vyrážejí čtyři jednotky hasičů, příslušníci Policie ČR a několik posádek zdravotnické záchranné služby. Přesně tak začalo TAKTICKÉ CVIČENÍ SLOŽEK  IZS, kterého se zúčastnila i naše jednotka. Zásah byl zaměřen zejména na vyprošťování a třídění raněných, hašení případného požáru a zamezení úniku provozních kapalin. Jelikož se nenašel nikdo, kdo by zapůjčil letadlo, které bychom mohli v rámci vyprošťovacích prací cvičně rozstříhat, bylo přistoupeno k náhradnímu řešení. Po vzoru Fantomasova létajícího speciálu byl vyroben obdobný prototyp.

Další informace naleznete v článku kolegů z JSDH Vysoké Mýto.

Technika JSDH Choceň:  CAS 16 (Praga NTS)

Náhledy fotografií ze složky 89.) 30.10.2017 - D.N.