31.) 4.3.2024, 17:50 - Technická pomoc

5. 3. 2024

Jednotka vyjela k záchraně psa z nory u Darebnic. Na místě zásahu bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o jezevčíka dlouhosrstého, který v lovecké vášni zaběhl do nory umístěné v břehu řeky Tichá Orlice. Pes byl v noře vidět, ale vzhledem k velikosti se nemohl pohnout. Členové jednotky začali za pomocí ručního nářadí kopat díru v místě, kde by se měl pes nacházet. V hloubce cca 50cm byla objevena nora a v ní i pes, kterého se za pomocí majitele podařilo vyprostit. Krátce nato z vykopané díry vyběhla mezi hasiče větší ondatra nebo menší nutrie (v té rychlosti se nepodařilo zvíře přesně určit) a zmizela v řece. Díra byla následně zasypána a jednotka se vrátila na základnu. Pes nejevil žádné známky poranění a evidentně ani pronásledovaná kořist :o)

Technika JSDH Choceň:  VEA (Ford Ranger),  CAS 16 (Praga NTS)

Technika HZS Vysoké Mýto:  RZA (Volkswagen),  CAS 20 (Scania)

P.S. Na veřejnost (a do médií) se dostala mylná informace, že se jednalo o bobra. Zvíře vylezivší z nory nemělo placatý ocas, nýbrž oválnější. Ve hře tedy zůstává nutrie nebo vypasenější ondatra.

Článek v Orlickém deníku

Náhledy fotografií ze složky 31.) 4.3.2024 - T.P.